Špecialisti na urológiu a onkourológiu
Erektilná dysfunkcia: Príčiny, diagnostika a liečba

Erektilná dysfunkcia: Príčiny, diagnostika a liečba

Uverejnené 27.02.2025

Príčiny erektilnej dysfunkcie

Príčiny ED môžu byť fyzické aj psychické. Medzi najčastejšie fyzické faktory patria ochorenia srdca, cukrovka, vysoký krvný tlak, hormonálna nerovnováha, obezita a neurologické poruchy. Fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu a užívanie drog taktiež môžu negatívne ovplyvniť erektilnú funkciu. Nedostatok pohybu a nezdravá strava vedú k zhoršeniu krvného obehu, čo môže ovplyvniť schopnosť dosiahnuť erekciu. Z psychických faktorov zohrávajú úlohu stres, depresia, úzkosť a partnerské problémy, ktoré môžu vytvoriť bludný kruh obáv a neúspechov v sexuálnom živote.

Okrem týchto faktorov môže ED súvisieť aj s vedľajšími účinkami niektorých liekov, najmä tých na liečbu vysokého krvného tlaku, antidepresív alebo liekov proti úzkosti. Nedostatok testosterónu alebo iných dôležitých hormónov môže mať tiež významný vplyv na sexuálne zdravie.

Diagnostika a liečba

Diagnostika ED zahŕňa rozhovor s lekárom, fyzické vyšetrenie a v niektorých prípadoch aj laboratórne testy na zistenie hladín hormónov či prítomnosti cukrovky. Lekár môže odporučiť aj ultrazvukové vyšetrenie na posúdenie prekrvenia penisu. V niektorých prípadoch sa využíva aj nočné monitorovanie erekcie, ktoré môže pomôcť rozlíšiť fyzické a psychické príčiny problému.

Liečba závisí od príčiny problému. Medzi najčastejšie riešenia patria úprava životného štýlu, farmakologická liečba (napr. inhibítory fosfodiesterázy typu 5 ako sildenafil, tadalafil či vardenafil), psychoterapia či v závažných prípadoch chirurgické zákroky, ako sú implantáty alebo vaskulárna chirurgia. Dôležitou súčasťou liečby je aj komunikácia s partnerkou, ktorá môže pomôcť znížiť psychický tlak a obavy.

Prevencia a zdravý životný štýl

Prevencia ED zahŕňa zdravú stravu, pravidelný pohyb, kontrolu telesnej hmotnosti, vyhýbanie sa alkoholu a cigaretám, ako aj zvládanie stresu. Konzumácia potravín bohatých na antioxidanty, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny môže podporiť zdravie ciev a zlepšiť krvný obeh. Rovnako dôležité je udržiavať primeranú hladinu testosterónu prostredníctvom vyváženej stravy a dostatočného odpočinku.

Pravidelný fyzický tréning, najmä aeróbne aktivity ako beh, plávanie či cyklistika, môže výrazne prispieť k zlepšeniu erektilnej funkcie. Okrem toho je odporúčaná aj jóga a dychové cvičenia na zvládanie stresu a zlepšenie duševnej pohody. Psychická pohoda je kľúčovým faktorom v sexuálnom zdraví, preto je vhodné v prípade potreby vyhľadať odbornú pomoc psychológa alebo sexuológa.

Otvorená komunikácia s partnerkou a vyhľadanie odbornej pomoci môžu výrazne prispieť k zlepšeniu kvality sexuálneho života. Moderná medicína ponúka široké spektrum riešení, vďaka ktorým môže byť erektilná dysfunkcia úspešne zvládnutá a muž sa môže vrátiť k plnohodnotnému intímnemu životu.

Súbory cookies nám pomáhajú poskytovať lepšie služby. Používaním tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií