Špecialisti na urológiu a onkourológiu
Inkontinencia moču: Príčiny, diagnostika a liečba

Inkontinencia moču: Príčiny, diagnostika a liečba

Uverejnené 27.02.2025

Príčiny inkontinencie moču

Príčiny inkontinencie môžu byť rôzne a závisia od typu ochorenia. Medzi najčastejšie príčiny patria oslabenie svalov panvového dna, neurologické poruchy, hormonálne zmeny, infekcie močových ciest, obezita či vedľajšie účinky niektorých liekov. 

Existujú rôzne typy inkontinencie moču:

  1. Stresová inkontinencia – vzniká pri kašli, kýchaní alebo fyzickej námahe v dôsledku oslabenia svalov panvového dna.
  2. Urgentná inkontinencia – sprevádzaná náhlym a silným nutkaním na močenie, často v dôsledku hyperaktívneho močového mechúra.
  3. Zmiešaná inkontinencia – kombinácia stresovej a urgentnej inkontinencie.
  4. Funkčná inkontinencia – spôsobená fyzickými alebo psychickými prekážkami brániacimi včasnému vyprázdneniu močového mechúra.

Diagnostika a liečba

Diagnostika inkontinencie zahŕňa podrobnú anamnézu, fyzické vyšetrenie a špecializované testy ako urodynamické vyšetrenie, ultrazvuk či cystoskopiu. Dôležité je identifikovať presný typ inkontinencie, aby bolo možné navrhnúť vhodnú terapiu.

Liečba sa líši podľa príčiny a závažnosti problému. Medzi konzervatívne metódy patrí posilňovanie panvového dna (Kegelove cviky), úprava životného štýlu a diéty, užívanie liekov na podporu funkcie močového mechúra či hormonálna terapia u žien po menopauze. V ťažších prípadoch môže byť potrebná chirurgická intervencia, ako zavedenie podporných pások či implantácia umelého zvierača močového mechúra.

Prevencia a zlepšenie kvality života

Prevencia inkontinencie zahŕňa pravidelné cvičenie svalov panvového dna, udržiavanie zdravej hmotnosti, dostatočný príjem tekutín a vyhýbanie sa dráždivým látkam, ako sú kofeín a alkohol. Pravidelné močenie a dodržiavanie hygienických opatrení môžu taktiež pomôcť minimalizovať riziko vzniku problémov s únikom moču.

Osoby trpiace inkontinenciou môžu využiť aj špeciálne absorpčné pomôcky, ktoré im pomôžu zvládať každodenné aktivity bez obáv z nečakaného úniku moču. Dôležité je, aby sa postihnuté osoby nebáli hovoriť o svojom probléme a vyhľadali odbornú pomoc, pretože inkontinencia nie je nevyhnutnou súčasťou starnutia a existujú účinné možnosti jej liečby.

Moderná medicína ponúka množstvo riešení, ktoré môžu pacientom pomôcť vrátiť sa k normálnemu životu bez obmedzení. Včasná diagnostika a správne zvolená terapia sú kľúčom k zlepšeniu kvality života ľudí trpiacich týmto problémom.

Súbory cookies nám pomáhajú poskytovať lepšie služby. Používaním tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií